Języki

Erudis - your road to knowledge
Podsumowanie
SAF jest nową technologią, nie do końca ustandaryzowaną, z tego powodu nie znajdziemy zbyt wielu źródeł informacji. Poniżej jest kilka miejsc wartych odwiedzenia:
Bibliografia

Czy SUN-owi uda się spopularyzowanie SAF? Niewątpliwie Swing potrzebuje tego typu rozwiązania, a jak na razie nie bardzo widać konkurencję na tym polu. SAF musi mieć także dobre wsparcie narzędzi do tworzenia interfejsu użytkownika. Obecnie mamy do dyspozycji tylko NetBeansa, który sprawdza się całkiem dobrze, mimo kilku drobnych uciążliwości.

W szerszym kontekście ciekawsze pytanie brzmi, co się będzie działo na polu tworzenia interfejsu użytkownika, bo ewidentnie szykuje się tutaj mniejszy lub większy przełom.

Z jednej strony tradycyjne aplikacje grubego klienta przestają być wystarczające w niektórych zastosowaniach, z drugiej strony webowy interfejs użytkownika, który można utworzyć przy pomocy HTML/CSS/JavaScript, nawet jeśli wykorzystuje się AJAX, jest daleki od tego, co byśmy chcieli dostać. Jaka więc technologia ma szansę się przebić?

Być może uproszczenie instalacji Javy, które ma być wkrótce dostępne w ramach Java SE 6 Update 10 (zwanego wcześniej 6uN), do łask wrócą applety. Z technologicznego punktu widzenia są one w wielu zastosowaniach bardzo skutecznym rozwiązaniem. Być może zyska popularność najnowsze dziecko firmy SUN, JavaFX, który ma zdecydowanie uprościć tworzenie GUI. Trzeba jednak pamiętać o twardych konkurentach na tym polu – Adobe Flex i Adobe Air oraz oczywiście Silverlight od Microsoftu. Niewątpliwie czekają nas ciekawe czasy.

Uwaga: artykuł bazuje na aktualnej, czyli dość wczesnej wersji SAF, która może się jeszcze zmieniać, także z czasem niektóre przykłady mogą przestać działać.