W systemach kontroli wersji używa się kilku magicznych zwrotów. W zasadzie są one wspólne dla większości systemów. Ponieważ SKW są najczęściej w języku angielskim to prezentowane będą nazwy angielskie z polskim objaśnieniem.
- Repository (repozytorium) – miejsce przechowywania plików w systemie kontroli wersji, niekoniecznie baza danych, często pewna specyficzna struktura katalogów z opisami.
- Working copy (katalog roboczy) – miejsce w którym znajdują się kopie lokalne plików nad którymi pracujemy. Najczęściej katalog na naszym komputerze.
- Get (pobranie) – pobranie plików z repozytorium np.: z serwera
- Check-in (wstawienie) – gdy skończymy zmieniać pliki to wstawiamy je na serwer, tak aby każdy mógł je pobrać w najnowszej wersji
- Check-out (wybranie) – pobranie plików z serwera z zamiarem zmiany. Może być związane z jednoczesną blokadą.
- Lock (blokada) – zablokowanie innym użytkownikom możliwości wybrania.
- Label (etykieta) – oznaczenie nazwą grupy plików w celu łatwej ich identyfikacji
- Branch (gałąź) – stworzenie alternatywnej linii wersjonowania. Pozwala to na rozwój tego samego pliku w różnych kierunkach, np.: wprowadzanie poprawek do starej wersji i dodawanie funkcji do nowej wersji.
- Merge (połączenie) – łączenie dwóch kopii pliku w jeden. Może się odnosić do dwóch sytuacji: łączenia gałęzi i rozwiązywania konfliktów.
Powyższe funkcje opisują podstawową funkcjonalność SKW.
Łatwo zauważyć, że opis funkcji Get i Check-out jest bardzo podobny. Zasadniczą różnicą jest to, że wykonanie funkcji Check-out zakłada chęć zmieniania plików.
Różnica ta zaczyna być istotna gdy chcemy korzystać z blokady. Blokada jest sposobem na uniknięcie sytuacji w której dwie osoby zmieniają ten sam plik. Jeżeli operacja Check-out zakłada blokadę na zmianę pliku to nikt inny nie może go wybrać ani wstawić (Check-in). Funkcjonalność taka jest niezbędna gdy edytujemy pliki binarne przechowywane w SKW.
Gdy edytujemy tekstowe pliki kodu źródłowego to blokada zazwyczaj nie jest konieczna. Jeżeli dwie osoby zmienią ten sam kod to później muszą połączyć swoje zmiany do nowej wersji. Korzystając z powyższej terminologii pracę z systemem kontroli wersji możemy opisać przez taki ciąg działań:
- Tworzymy repozytorium
- Dodajemy do niego pliki projektu
- Pobieramy (Get) pliki z repozytorium do katalogu roboczego
- Wybieramy (Check-out) pliki do edycji
- Zmieniamy to co potrzebujemy
- Sprawdzamy, że wszystko działa
- Wstawiamy (Check-in) zmienione pliki do repozytorium
- Jeżeli okaże się że ktoś zmienił plik, który wstawiamy to prawdopodobnie będziemy musieli połączyć (Merge) wersje.
- Jeżeli jeszcze coś jest do zrobienia to wracamy do punktu 4
Jak widać praca z SKW z punktu widzenia użytkownika na podstawowym poziomie jest bardzo prosta.