Języki

Erudis - your road to knowledge
Wsparcie dla NetBeans IDE

NetBeans jest darmowym, dostępnym na lincencji open source produktem firmy SUN. Zaletą NetBeansa jest jego stabilność oraz dopracowanie z dużą dbałością o szczegóły. Uwagę zwraca także dobrze zaprojektowany i czytelny interfejs użytkownika.

Dostępne dodatkowe komponenty są dobrze zintegrowane ze środowiskiem, praktycznie nie występuje problem niezgodności ze sobą różnych wtyczek lub wzajemne zakłócanie sobie pracy, co jest często zmorą największego konkurenta NetBeans, czyli platformy Eclipse.

NetBeans jest bardzo przyjaznym środowiskiem, które automatyzuje wiele żmudnych działań programistycznych, ma to szczególne znaczenie, gdy rozpoczynamy pracę z nową technologią czy językiem programowania.

NetBeans doskonale nadaje się zarówno do tworzenia aplikacji desktop, mobilnych jak i WWW czy komponentów EJB. NetBeans automatyzuje tworzenie usług sieciowych, co jest dość nietrywialnym zadaniem.

Programiści, którzy używali bądź używają Delphi, Visual Studio będa mogli równie łatwo jak z znanych sobie technologiach tworzyć aplikacje desktopowe dzięki Matisse GUI Builder, który jest wygodnym, wizualnym edytorem aplikacji biurkowych.

Na szczególną uwagę zasługuje narzędzie do graficznego tworzenia stron WWW, które pozwala szybko tworzyć aplikacje WWW wykorzystujące Java Server Faces. Podobnie ciekawym rozwiązaniem jest dostarczany jako zewnętrzny komponent Profiler, służący do badania wydajności aplikacji. Narzędzie to jest bardzo wygodne w użyciu i funkcjonalnie nie odstaje od swoich komercyjnych konkurentów.

Zespoły tworzące złożone aplikacje ucieszy możliwość wykorzystania kolejnego komponentu integrującego się z NetBeans: Enterprise Pack. Enterprise Pack zawiera narzędzia do modelowania aplikacji w UML-u, budowania architektury SOA przy pomocy BPEL-a, zaawansowanych narzędzi do tworzenia usług sieciowych i aplikacji JavaEE.

Bardzo mocną stroną NetBeans-a jest edytor do tworzenia GUI dla aplikacji grubego klienta. Każdy, kto kiedykolwiek tworzył tego typu aplikacje w języku Java wie, że nie jest to prosta sprawa. NetBeans pozwala wyklikać kontrolki interfejsu użytkownika i przede wszystkim je rozłożyć na formatce przy użyciu prostego, ale efektywnego manadżera rozkładu Group Layout. Obsługa zdarzeń może być realizowana w sposób dotychczas znany z języka Java, poprzez dodawanie odpowiednich nasłuchiwaczy zdarzeń do elementów interfejsu użytkownika, w czym środowisko programistyczne nam oczywiście pomoże. Nową, ciekawą opcją jest użycie uproszczonej obsługi zdarzeń poprzez Swing Application Framework.

NetBeans posiada oczywiście wsparcie pracy grupowej, można go zintegrować zarówno z CVS-em jaki i Subversion.

Kiedy wybrać NetBeans IDE

Wybór NetBeans IDE warto rozważyć szczególnie wtedy gdy:

  • potrzebujemy stabilnego i przyjaznego środowiska do tworzenia aplikacji w Javie
  • zależy nam na rozwiązaniu gotowym do pracy, bez konieczności szukania i doboru wielu zewnętrznych komponentów
  • potrzebujemy środowiska, które automatyzuje różnego rodzaju zadania programistyczne, zawiera generatory kodu, itp.
  • tworzymy usługi sieciowe i ich klientów, zwłaszcza gdy używamy nowego standardu JAX-WW
  • chcemy mieć wsparcie środowiska programistycznego dla wszystkich możliwości standardu Java EE 5.0
  • tworzymy aplikacje biurkowe GUI i potrzebujemy dobrej jakości narzędzia wizualnego
  • chcemy wizualnie tworzyć aplikacje WWW w Java Server Faces

Nasze wsparcie dla NetBeans

Większość naszych szkoleń z języka Java może być realizowana na życzenie klienta na bazie środowiska NetBeans, oferujemy również wstępne szkolenie z programowania w języku Java przy użyciu NetBeans-a.