Top menu EN

Languages

Erudis - your road to knowledge

Main menu on the subpage page EN

Publikacje

Artykuły
  • Krzysztof Świątkowski
    Nowe funkcje Enterprise Architect w wersji 12.
  • Krzysztof Świątkowski
    NoSQL to teraz gorący temat - nowe/stare podejście do przetwarzania danych. Na czym polega? Jak działa? Jakie systemy go reprezentują? Czy zastąpi relacyjne bazy danych czy skończy w niszy jak bazy obiektowe?
  • Krzysztof Świątkowski
    Tworzenie dokumentacji to często trudny proces. Narzędzie eaDocX pozwala tworzyć dokumentację w rozsądny sposób korzystając z modelu w Enterprise Architect. Artykuł pokazuje podstawowe funkcje eaDocX.
  • Krzysztof Świątkowski
    Artykuł prezentuje strukturalny opis przypadków użycia w Sparx Systems Enteprise Architect pozwalający na generowanie diagramów z tekstu oraz na synchronizowanie opisów tekstowych i diagramów.
  • Krzysztof Świątkowski
    Artykuł przedstawia nową funkcjonalność symulacji modeli w Enterprise Architect. W artykule opisana jest symulacja modelu czynności.
  • Piotr Kochański
    Artykuł przedstawia możliwości najnowszej, szóstej, wersji technologii Java Enterprise Edition (Java EE). Wersja ta wprowadziła wiele istotnych i radykalnych modyfikacji, dzięki którym Java EE zostało znacznie unowocześnione, zgodnie z potrzebami dzisiejszego świata IT.
  • Krzysztof Świątkowski
    Sparx Systems zaprezentowało nową wersję Enterprise Architect. Pojawiło się w niej wiele ciekawych funkcji - od poprawek w rysowaniu diagramów po rozszerzone możliwości modelowania architektur korporacyjnych i generowania kodu.
  • Krzysztof Świątkowski
    Istniejące projekty też mogą wiele skorzystać na wykorzystaniu UML, nawet jeśli nie były od początku realizowane "modelowo". Artykuł prezentuję technikę pozwalającą na odkrywanie funkcji istniejącego kodu poprzez analizę w trakcie wykonania pozwalającą na wygenerowanie diagramów sekwencji.
  • Piotr Kochański
    Artykuł opublikowany w Software Developer's Journal nr. 6 (162), Czerwiec 2008. Przetwarzanie dokumentów XML-owych stało się codziennością w niezliczonej liczbie różnego rodzaju aplikacji. XML jest używany najczęściej do przechowywania i udostępniania danych oraz do komunikacji między aplikacjami (usługi sieciowe SOAP). W artykule zajmiemy się problemem przetwarzania dokumentów XML-owych. Zastanowimy się dlaczego bardzo często jest to niewdzięczne zadanie. Następnie przyjrzymy się bliżej językowi programowania Scala. Pośród rozlicznych zalet ma on jedną bardzo cenną: upraszcza pracę z dokumentami XML-owymi. Składnia XML-a jest rozumiana przez Scalę, na przykład zmienna var osoba = <person><name>Miś Uszatek</name></person> jest automatycznie konwertowana na obiekt reprezentujący dokument XML-owy. Scala zawiera również mechanizmy ułatwiające poruszanie się po drzewie dokumentu XML-owego i wyciąganie z niego danych.
  • Piotr Kochański
    Artykuł opublikowany w Software Developer's Journal nr. 9 (165), Wrzesień 2008. Technologia Java Swing, pozwalająca tworzyć graficzny interfejs użytkownika w języku Java, od samego początku swojego istnienia, czyli od ponad 10 lat, była bardzo pechowa. Pierwsze implementacje były mało wydajne i uciążliwe w użyciu, kolejne wersje tego interfejsu powoli wprowadzały potrzebne ulepszenia, ale nigdy Swing nie stał się czymś lubianym i docenianym. W końcu firma SUN podjęła bardziej zdecydowane kroki, mające usprawnić działanie Java Swing zarówno od strony użytkownika końcowego jak i programisty, stąd właśnie się wziął SAF.